Programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení Mechanik elektrotechnik - Silnoprúdová technika Mechanik elektrotechnik - Informačné technológie

Štúdijné odbory

Programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení

Názov odboru:        Programátor obrábacích a zváracíCH  strojov a zariadení

Kód odboru:              2426 4

Forma štúdia:            denná

Dĺžka štúdia:              4 roky

Spôsob ukončenia:     maturitná skúška

Doklad o ukončení:     maturitné vysvedčenie

Charakteristika :        študijný odbor je určený pre chlapcov.

- študijný odbor ukončený maturitnou skúškou, je určený pre chlapcov. Absolvent je schopný samostatne pracovať na klasických obrábacích strojoch a zariadeniach, obsluhovať a programovať CNC automatické stroje a zariadenia. Prácu na počítači využíva pre vytvorenie technickej dokumentácie, kreslenie výkresovej dokumentácie v 3D a vytvorenie programov pre obsluhu a riadenie strojov a zariadení. Súčasťou vyučovania je aj absolvovanie základného kurzu zvárania v ochrannej atmosfére CO2.

Uplatnenie absolventa :

Absolvent študijného odboru programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení je kvalifikovaný pracovník schopný samostatne vykonávať práce pri projektovaní, konštrukcii, výrobe, montáži, ako aj v prevádzke a údržbe programovacích strojov a zariadení. Pre kvalifikované vykonávanie uvedených činností získava absolvent štúdiom široký odborný profil s nevyhnutným všeobecným vzdelaním, s dostatočnou adaptabilitou, logickým myslením a schopnosťou aplikovať nadobudnuté vedomosti pri riešení problémov samostatne aj v tíme. Rozsah získaných vedomostí mu umožňuje sústavne sa vzdelávať, zaujímať sa o vývoj vo svojom odbore štúdiom odbornej literatúry a časopisov, používať racionálne metódy práce technika a využívať odborné manuálne spôsobilosti. Získané vzdelanie dáva absolventovi predpoklady konať cieľavedome, rozvážne a rozhodne v súlade s právnymi normami spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie. Po nástupnej praxi je pripravený na výkon technika konštrukčného, technologického, montážneho a prevádzkového charakteru, ale aj na ďalšie funkcie v odborných útvaroch.

Po ukončení štúdia získava absolvent výučný list a vysvedčenie o maturitnej skúške a možnosť priamo na našej škole získať preukaz o absolvovaní zváračského kurzu Z – M1 a Z – E1. Môže pokračovať v štúdiu pre absolventov štvorročných učebných odborov v rámci denného alebo diaľkového štúdia na úrovni ISCED 5. Svoju kvalifikáciu môže zvyšovať aj rôznymi vzdelávacími cestami na úrovni ISCED 4, prípadne môže získať aj inú kvalifikáciu ako je kvalifikácia v danom študijnom odbore.